”Z Kuşağı” İş Hayatına Atılıyor

X kuşağının deneyimli yöneticileri ve Y kuşağının genç profesyonellerinden sonra “Z kuşağı” da iş hayatına atılıyor. Diğer kuşaklardan farklı beklentilere ve öğrenme biçimlerine sahip olan bu yeni kuşak, dijital süreçlere de son derece hakim olmalarıyla şirketleri dönüştürmeye hazırlanıyor.

‘’Eyy işverenler Y kuşağını arayacaksınız’’ 🙂

Peki biz İK olarak Z kuşağına nasıl bir zemin hazırlamalıyız?

Z kuşağı bireysel ve sadakatsiz: Bireyselliğin önemi ve ifade özgürlüğünü savunan bir kuşak. Yaratıcılıkları ile ön plana çıkmak istiyorlar. İK departmanını zorlayacak başlıca özellikleri bireysellik, zor memnun olma, yapılan işlerden çabuk sıkılma ve sadakatsizlik gibi etkenler olacak. Mesai saatlerini bir bariyer olarak görmeyecekler.

Detaylarda boğulmuyorlar: Kompakt düşünüyor ve detaylarda boğulmuyorlar. Z kuşağı bireylerin her işin pratik bir yolunu bulmaya odaklanıyorlar. Sosyal hayatına önem veren Z kuşağı için düzenli olarak yaptıkları şirket içi aktiviteler ve eğlencelerin ilgi çekici. Tek seferlik eğitimler yerine sürekli eğitim imkanının olmasını istiyorlar. Esnek, dinamik ve keyifli bir ortam onlar için ön planda.

Takdir kavramını benimsiyorlar: Takdir edilmek istiyorlar bu nedenle İK ödül mekanizmaları geliştirmeli ve bu kuşağa,kendilerini ifade edebilecekleri, bireye özgü, açık iletişim platformları, şeffaf, teknolojinin her an içinde olacakları ve pozitif liderliğin desteklendiği bir ortam sunmak gerekli.

İşi hayatlarının merkezine koymuyorlar: Kariyer yolu, gelecek kararları, eğitim gelişim ihtiyaçları ve iş-özel yaşam beklentilerinin de gayet net olduklarını düşünecek bir kuşak geliyor. Hızlı bir şekilde başarılı olmayı arzu eden genç kuşakların iş dışında da anlamlı ve tatmin edici bir yaşam elde etmeye çalışıyorlar. Bu kuşak işini bulduktan, neyi isteyip neyi istemediklerine karar verdikten sonra sunulan diğer maddi imkanların hepsine zaten kavuşacaklarının farkında olacak kadar rasyoneller.

Z kuşağını memnun etmek oldukça zor olacak. İnsan kaynakları bu anlamda zorlanacak gibi gözüküyor:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir