Ortaya karışık hislerim var

Ortalık toz duman.

Birçoklarına göre artık yaşadığımız bir rejim krizi.

Yazar olarak nasıl bir baskı hissetmeliyiz üzerimizde ya da hissetmeli miyiz? Acaba herkes her şey hakkında yazabilmeli mi yoksa bunu geniş yelpazeye yaymak mı doğru olur? Şöyle bir beklenti olduğu doğru;

‘’Türkiye ‘de ne olduysa -konu ne olursa olsun-bunu köşe yazarları ele almalı’’.

Hayır bu bence yanlış!

Mesela ben araştırma yapmayı, okumayı, kendimce ev ödevi yapmayı seviyorum. Ve sonuç olarak tüm bunlardan kalan tortularla yazıyorum. Açıkçası Türkiye’den, bu topraklardan çıkan bir yazarın apolitik  olmak gibi bir lüksü olmaması gerektiğini de düşünüyorum. Ama bunu söylemekle beraber şunu da biliyorum ki ;

Siyaset benim rehberim olamaz.

Yani ben şimdi bir köşe yazısı yazayım da insanlara şunu göstereyim, şu misyonla çıkayım dediğim an edebiyatın kalitesinden ödün vermiş olurum. O nedenle yazarların tabii ki siyasi görüşleri olur ama edebiyatın özgür, özerk olması gerektiğini de unutmamak gerekir bence.

Edebiyatın kendi rehberi hayal gücüdür, bireyselliktir çünkü.

Son zamanlar da Türkiye’de ki bu iklimden dolayı böyle bir ihtiyacın olmasını  aslında yüreğim çokta iyi anlıyor. Yakın zamanda ölen Nobel ödüllü yazar Doris Lessing’in bir sözünü çok düşündürücü bulurum.‘’ Olaylar edebiyat olup bittikten sonra yapılan değerlendirmedir ‘’der.

Çok içindeyken göremiyoruz her şeyi. Biraz mesafe lazım, bir düşünmek lazım. Aksi takdirde yazar kendini öğretmen olarak görmeye başlarsa kendine bir kimlik ya da bir adres seçerse edebiyat ve okur bundan zarar görebilir ve sevmezler.

Sadece ben olmak ve tabii ki baktığım yerden ülkemde yaşananlara, dünyada yaşananlara da kayıtsız kalmamak  ama edebiyatı da her zaman kendime rehber edinerek yazmam gerektiğine inanırım.

*

Bu yıl bir güzellik ediverelim fotoğraftaki bizi bırakalım, içimizdeki  kartlarımızı oynayalım. Madem 2014’ten bir şey dilemek zorundayız, o zaman ben hepimize gönlümüzden geçen gibi olmayı diliyorum.
Kendimiz gibi.

 Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir