Şükretmek

Zihin neye odaklanırsa, onu çoğaltır, besler ve büyütür. Şükretmek, dikkatimizi hayatımızın pozitif tarafına çevrilmesini sağlar.

Olumlu düşünme zihni açıp, perspektifi genişletip daha fazla seçeneği algılamamızı sağlar. Olumlu düşünmek demek aslında negatif düşünceleri göz ardı etmek ya da onlar yokmuş gibi davranmak demek değildir. Hayatın birçok alanında bize olumlu düşünceler yaratabilmesi için şükretmeyi bilmek gerekir. İnsan hayata olumlu bir çerçeveden baktığı zaman, aslında günlük hayatta şükretmesi gereken birçok şeyi de böylece ıskalamaz. Hayatımızda çok fazla olan, farkına bile varmadığımız birçok şey olabilir. Her gün uyumadan önce o günle ilgili şükrettiğimiz, teşekkür ettiğimiz şeyleri hatırlamak hatta yazmak bu konuda farkındalığımızı ve bu sayede gün içerisinde bunları fark edebilme eğilimimizin de artmasını sağlar. Bunlar çok basit, minik şeyler de olabilir. Örneğin bir su içmek, birisiyle konuşmak, özür dilediğini, teşekkür ettiğini, kendin için bir şey aldığını hatırlamak vs. Ne olduğunun çok önemi yok sadece var olduğuna teşekkür ettiğimiz şeylerin olduğu her şey olabilir.

Negatife odaklanan kimse, daha fazla negatif olay; pozitif olana odaklanan ise daha çok pozitif olay yaşar. Bu bir gerçek. Başımıza gelen on olaydan dokuzu pozitif, biri negatif olduğunda negatif olan daha çok ses getirir. Ve ne yazık ki ancak bu negatif olay başımızdan geçince şükrederiz. Hep öyle olmaz mı?

Oysaki bugüne kadar yapılmış çalışmalar, şükretmenin hayatın birçok alanındaki pozitif etkilerini tespit ediyor. Şükretmek, bireysel dönüşüm yaşamanın en hızlı sonuç veren yollarından birisidir. Çünkü mutluluk hissini ve yaşamdan tatmini, iyi hissetme halini arttırıyor. Stres halini azaltıyor. En önemlisi de kalbe iyi geliyor.

Bunun için şükretmeyi ve teşekkür etmeyi öğrenmek gerekiyor. Aile için, dostlar için, nefes aldığımız için, sağlığımız için.

Sonuç olarak;

Herkes kendisi için bir renk. Mutlu olma sebebi. Bir başlangıç, bir son. Kendi değerimizi bilerek önce buna şükretmeliyiz.

Yazıyı çok güzel ve anlamlı bir söz ile noktalamak istiyorum.

“Ayakkabılarım olmadığı için şikâyet ediyordum, ta ki ayakları olmayan bir adam görene kadar.” demiş Dale Carnegie.

Şükredeceğimiz güzel ve sağlıklı günlere.

Sevgilerle.

Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir