Şu Değişmeyen Alışkanlıklarımız

Alışkanlıklar hayatımızda belirleyici bir rol sahibidir. Düşünmeden otomatik olarak yaptığımız tercihler haline geliyor. Tüm alışkanlıklarımıza kötü diyemeyiz ama alışkanlıklarımızın bizi rutine hapsetmesine de izin vermemeliyiz bence.

Neden her sabah uyanır uyanmaz dişlerimizi fırçalıyoruz? Neden yapacağımız her sunumdan yarım saat önce toplantı odasında hazırlıkları tekrar tekrar kontrol ediyoruz? Neden her yemekten sonra keyif çayı içiyoruz? Bunlar üzerinde fazla düşünmeye gerek olmayan gündelik alışkanlıklarımız… Peki ya, bunları değiştirmek istersek?  Alışkanlık bir işaretle başlar, adeta bir şalter açılır ve beynimiz bunu otomatik olarak nasıl yerine getireceğini bilir. Bir alışkanlığı değiştirmek için alışkanlığı anlamamız gerekir önce. Ve sonra yerine yenisini yerleştirmemiz gerekir. Hepimiz yaşamışızdır bunun örneklerini. Öncesinde beynimiz değiştirmek istediğimiz o alışkanlığımızı inkar eder. Sonrasında eğer o davranışının sıkıntı yarattığını kabul ederse değişime karar vermeye ve değişime girme aşamasına geçer. Sonrasında değişimi gerçekleştirir ve sürdürür. Ve en zor aşaması da başa dönüp eski davranışı tekrar edip etmeme olayıdır.

Alışkanlıklar o kadar içsel, o kadar güçlüdür ki insan bunları aşıp kendini değiştiremez. Hayatı daha mutlu yaşayabilmek için bazı alışkanlıklarımızdan da vazgeçmemiz gerekir. Biliyor musunuz alışkanlıkların değişmesi 21 günü alıyor. Alışkanlıklarından vazgeçememenin nedenlerini araştırmak gerek. Kendinden şüphe duyduğunuz için mi, özgüven yaratamadığın için mi yoksa endişelendiğin için mi vazgeçemiyorsun? Eğer bunlar öne geçerse beynimiz kazanır. Beynimizin kazanmaması için ona reddetmeyeceği bir teklife gitmek gerek.

Her insan hayatı boyunca yaşamaktan zevk almak ister. O yüzden siz değerli okurlarım; sizi mutlu edecek alışkanlıklarınızdan vazgeçmemeniz dileğimle..

Mesela işe ‘hayır demeyi öğrenmek’ ile başlayabilirsiniz.

Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir