Stres topu

 

İnsan sabah kalktığında dinlenmiş ve sakin olarak kalkması gerekmez mi sizce? Öyle ama biz bu yüzyılda maalesef stres topu gibi uyanıyoruz. Bir telaş içindeyiz, hepimizde bir gelecek kaygısı.. Kimisi onun işi çok rahat keşke onun gibi işim olsa diye temennilerde bulunuyor, ama o işi yapana sorarsan o da memnun değil. İçinde bulunduğumuz süreç ne kadar saydam olursa olsun stresin bizim üzerimizde bıraktığı etkisi unutulmaz türdendir. Stres günlük yaşamımızın kaçınılmazıdır. Ya stres ile yaşamayı iyi kavrayacağız ya da stresi yaşarken olumsuz düşüncelere kapılıp geri adım atacağız.  Ne yaparsak yapalım aslında her şey bizde başlayıp biz de bitiyor. Kontrol edebileceğimiz tek bir şey vardır oda biziz!

Stresi ortadan kaldırmak için öncelikle sebebini ortadan kaldırmamız gereklidir. Sebep ortadan kaldırılmazsa stres bizi olumsuz etkilemeye başlar. Bu da insanı bunaltır, o yüzdendir ki başkalarının sahip olduklarına tahammül edemiyor, bizde olmadığı için hoşgörülü olamıyoruz. Balığı sudan çıkardığımızda suya dönmek ister. Çünkü doğal çevresi sudur. Aynı şekilde ruhun doğasında huzur vardır. Huzurdan uzaklaştığımızda ruh huzura geri dönmek ister. Kişinin sürekli stres altında yaşaması mümkün değildir.

Dünya büyüdükçe omuzumuza öyle şeyler yükleniyor ki nasıl başa çıkacağımızı bilemiyoruz, bunun için hep birbirimizle rekabet halindeyiz, geleceğimizi garanti altına almak için didişiyoruz, birbirimizi kırıyoruz hatta öyle anlar oluyor ki birbirimize zarar bile veriyoruz. Çocukluğu bu yüzden çok seviyorum ne gelecek kaygısı, ne dert, ne tasa, ne kahır.. Bütün sıkıntılar oyuncaklar ve oyunlardır. Bütün bu olanlardan ve olabileceklerden habersiz çocuklara bu yüzdendir ki gıpta ile bakar ve imrenirim. Karınları doydu mu başka bir şey istemezler. Hele bir de oyun oynamak için oyuncakları varsa değmeyin keyiflerine..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir