Sinerji

Bazen beynimizde yeni fikirler vızıldar, etrafımızdaki diğer kişilerinde bizim bu heyecanımızı paylaştığı, kendimizi çok enerjik ve hayat dolu hissettiğimiz zamanlar olur. İşte böyle anlar katma değer yaratmanın çok mümkün göründüğü anlardır. Böyle anlarda başkalarından gelen fikir ve bakış açıları da bizde bir sentez oluşturarak ortaya çıkacak yeni fikirlerin yolunu açar.

Böylece biz ihtiyaçlarımıza çözüm arayışı içine gireriz, ihtiyacımız olan bilginin nerede olduğunu kolaylıkla bulabilmek ve karşılığını alabilmek isteriz. Eskinin siyah beyaz televizyon yayınları yerini çok yayınlı televizyon yayınlarına bıraktı. Kumanda artık kullanıcının elinde ve dilediğini seçme serbestliğine sahip. Yani artık kişisel öğrenme ortaya çıktı aslında.

Ve buna bağlı olarak bilgi paylaşımı da her geçen yıl biraz daha artıyor. Youtube ‘de günlük tıklanma sayısı 3 milyarın üstünde. Bireyler o kadar benimsemiş ki artık.. Videolar ,paylaşımlar  öğrenme materyali olarak o kadar çok kullanılır hale geldi ki.. Zengin, görsel, işitsel öğeleri sayesinde öğrenmede oldukça etkili bir yöntem olarak ortaya çıktı. Yani artık daha hızlı ve her yerde bir erişim olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında son ama en önemli unsur; yeni oluşturduğumuz , araştırdığımız, elde ettiğimiz ve sonrasında paylaştığımız tüm bu bilginin bir ‘sinerji’ içinde ortaya konması.

Sinerji= “işbirliği sonucu ortaya çıkan artı verim”

*Bir tiyatro oyunu ortaya koymak: Yakaladığımız fırsatları değerlendirme, geçirilen vakitlerin güzel bir hatıra olarak kalması ’ekip çalışmasıyla’ mümkündür. Tek kişilik bir tiyatro bile yine ekip işidir.

*Bir geziye grup haline katılmak: İnsan sosyal bir varlık. Bir başka insanla konuşup anlaşması, aynı şeylerden zevk aldığını anlayabilmesi ‘ekip çalışması’ ile mümkündür.

*Bir üniversite de proje tasarlamak: İyi bir iletişim, iyi bir motivasyon ve sonucunda iyi şeyler ortaya koymak ‘ ekip çalışmasıyla’ mümkündür.

*Bir şirkette iş arkadaşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek: Sorumluluk üstlenme, güven geliştirme ‘ekip çalışmasıyla ‘ mümkündür.

Bunlar gibi daha birçok örnek verilebilir. Bunların hepsinde tek bir hedef vardır; ‘sinerji yaratılması’ yani ekip ruhuyla hareket edilmesi ve başarı ya da başarısızlığın paylaşılması.

 Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir