Özür Dilemek Güveni Arttırıyor!

 

Günümüzde şirketlerin özür dilemesi artık çok daha fazla rastladığımız bir durum. Hatasını kabul edip, özür dileyen şirketler tüketicilerin de daha fazla güvenini kazanıyor. Tabi hatalarını telafi etmek şartıyla. Son zamanlarda Volkswagen, Facebook, MCDonalds, Paypal, Hyundai, Coca-Cola gibi büyük şirketler hatalarını kabul edip, özürlerini diledi.

Dünyada tüketici trendlerini analiz eden trendwatching.com’a göre şirketlerden kusursuz olmaları beklenmiyor. Çünkü tüketiciler hatalarını gören, dürüst olmayı başarıp özür dileyen markaları daha çok benimsiyor. Acil durumlara karşı hazırlıklı olabilmek için bir çok şirket  özür kültürünün geliştirilmesi adına çalışmalar yapıyor.

Özür dileyen bazı büyük markalar;

YJUYU

Facebook’tan Malformasyon Hastası Gence Özür

 

Facebook, hastalık nedeniyle yüzünün alt yarısı normalden büyük olan Norveçli gencin profil fotoğrafını sitelerinin kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle sildi. Facebook, hata yapıldığını kabul etti ve ardından özür diledi, fotoğraf tekrar sayfaya konuldu.

qqqq

Coca- Cola’dan Sen Salaksın!

Coca-Cola da ‘sen salaksın’ ibaresi için özür diledi. Her kapağın altına gelişi güzel bir İngilizce kelime ile bir de Fransızca kelime yerleştirildiğini, Fransızcadaki “retard” kelimesi “geç kalınmış” veya “ertelenen” anlamına geldiğini ve gözden kaçma hatası yaptıklarını belirttiler.

tttVolkswagen Emisyon Testi Manipülasyonu.

Volkswagen’in Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, milyonlarca insanın Volkswagen markasına, otomobillerine ve teknolojisine güvendiğini belirterek, “Bu güveni boşa çıkardığımız için çok üzgünüm. Tüm müşterilerimizden, resmi dairelerden ve kamuoyundan hatalı davranışımızdan dolayı özür diliyorum” dedi.

 

uu

 

Twitter’dan Yanlış Mail.

 

Twitter da kullanıcılarından özür diledi. Twitter’ dan hesaplarının ele geçirilmiş olabileceğini bildiren bir şifre sıfırlama maili alan kullanıcılardan sistem hatası olduğu için özür açıklaması geldi.

uıuıuHyundai, intihar temalı reklam

Hyundai, İngiltere’de yayınlanan intihar girişimini gösteren Innocean Worldwide imzalı reklamı tepki toplayınca özür diledi.

 

eeeee

Temizlik, Temizlik, Temizlik!

 

Yakın zamanda McDonald’s, yöneticileri patateslerinden diş çıktığı için özür diledi. Daha öncede dondurmadan lastik parçası, tavuk kızartmasından naylon çıktığını kabul eden şirket, kalitelerini savundu, hatalarını kabul etti ve bir daha böyle durumların yaşanmaması için dikkat edeceklerini belirttiler.

rqwerewuıopğApple Samsung’dan özür diledi!

Apple, İngiltere’ de Samsung ‘un tabletini kopyaladığına dair davayı kaybetmiş, mahkeme de bunun aksini anlatan bir metnin Apple web sitesinde yayınlanması gerektiğine karar verdi. Apple, bu hükmün web sitesiyle ilişkin kısmının gereğini yerine getirdi.

 

nnnnnnnnnnnNestle

Nestle Kit Kat gofretinin içinden plastik çıkınca müşterilerinden özür diledi.

 

 

Kaynak: kariyer.net /ik blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir