Öfkenin Kontrolü

Acaba öfkelenmemeyi öğrensek;

Daha mutlu olabilir miydik?

Daha cana yakın olabilir miydik?

Daha az insandan nefret edebilir miydik?

Daha az anlaşmazlıklarımız olabilir miydi?

Geçmişten günümüze kadar her yeni nesil daha ilerlemekte ve gelişmekte. Bu gelişim eski kuşak ile yeni kuşak arasında çatışmalara sebep olmakta. Her nesil kendinden bir önceki nesli daha tutucu ve gerici bulurken bir sonraki nesli ise sorumsuz ve saygısız bulmaktadır. Doğru mu ? – Evet.

Günlük hayatta, arkadaşlarımızla ya da ailemizle konuşurken, bir toplantıda ve ya bir iş görüşmesinde, müşteri ya da patronla konuşurken… Alacağımız aksiyon ve tavırla kime nasıl davranacağımızı bilmek çok önemlidir.

Yakın zamanlarda çevremde en çok duyduğum cümlelerden birkaçı da ‘ Öfkesini kontrol edebilirdi,  bu kadar da sert çıkışması doğru değil, kendini kontrol etmeyi bilmeli, uzlaşmacı olmak her zaman sonuç getirir.’ cümleleri olmaya başladı. Buna bende katılıyorum, çünkü toplumun bize öfkemizle nasıl baş edeceğimizi öğretmede pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bilinen bir gerçektir öfke. Engelleniriz, haksızlığa uğrarız, yaralanırız, hayal kırıklığına uğrarız öfkeleniriz, trafik sıkışır sinirleniriz, randevumuz iptal olur kızarız, Alabileceğimiz hatta bilinçli yapılan ters tepkilere karşı öfkeyi yönetmek adına her zaman kontrollü olamayabiliriz. Aslında bakılırsa  en çok ve sık öfkelenenler, öfkesini kontrol edemeyip dışa vuranlar kendi düşüncelerinin en doğru olduğunu düşünenler arasından çıkar bence.

“Öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır.” sözü gibi sonrasında bu insana onarılması güç pişmanlıklar yaşatabilir. İnsan öfkelenince gözü adeta döner ve kırılmadık kalp, devirmedik çam kalmaz. Örneğin bir iş görüşmesine giden adayın; olumsuz geçen bir görüşmeden sonra, ‘ işveren bana biraz ters davrandı bende karşılık verdim olmaz bu iş dedim kapıyı çarptım çıktım’ cümleleriyle yaşanan bir olayı marifetmiş gibi anlatmalarına o kadar şaşırıyorum ki..

O an mümkünse öfkelenmiş halinizin bir videosunu çekin ve izleyin. Bu bakış açısı belki öfke alışkanlığından kurtulmaya teşvik edebilir.

   Daha dingin, daha mutlu, daha sağlıklı,  aklınızın size yol gösterdiği sürece korkularınızı ve öfkenizi kontrol altına alabileceğiniz ,öfkeye karşı en büyük silahınızın sabır ve hoşgörü olacağı güzel haftalar dilerim..

Bol renkli günler..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir