Kitaplardan daha iyi bir yol arkadaşı bilmiyorum

Kişi okuduğu kitaba göre kendini ele verir. Tecrübeli kişiler; okumayı hor görür, basit kişiler; okumaya hayran olur, bilge kişiler ise okumadan yararlanırlar. Okumak insana olgunluk, konuşmada canlılık, yazmada serilik verir. Okumak; az yazanı kuvvetli, az konuşanı hazır cevap, az okuyanı bilmediğini bilir yapar. Okuma tutkuların en asılıdır aslında.

Her kitap insanın dağarcığında onlarca kelime bırakır. Goethe’nin şu sözünü asla unutmamak gerek: ‘İçinde iyi tarafı bulunmayacak kadar kötü kitap yoktur.’ Şunu bilmeliyiz ki bir ülkede hapishanelerle kütüphaneler ters orantılıdır. Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’sını okuyan bir insanın, insan öldürdüğünü düşünebilir miyiz?  Kitaplar insanı iyiye, güzele, doğruya götürür.

Yaşamımızda yapabileceğimiz tüm hatalar, bu yollardan bizden önce yürümüş olan kişilerce önceden yapılmıştır. Karşılaştığımız güçlükler sadece bize özgü değildir. Birinin hayatı boyunca yaşadığı ve yaşayabileceği tüm sorunlarla önceden karşılaşılmıştır. Daha önemlisi, sorular ve çözümlerin tümü kitapların sayfalarında kayıtlıdır.

“Bilgi güçtür” diyen bir Türkiye için ;

Hemen herkesin evinde az çok kitap olsun,

 Ama kitapların üzerinde bir karış toz olmasın,

Yani yıllardan beri açılıp okunmamış olmasınlar,

Ya da sadece vitrinleri süslesin diye alınmış olmasınlar,

Ve mümkünse güzel görünsün diye özellikle ciltli olanlar tercih edilmiş olmasın,

Okuyalım, okutalım..

 

Türkiye’nin her yerinde aynı anda kitap okuma etkinlikleri düzenleniyor, yürüyüşler yapılıyor, toplum bilinçlendirilmeye çalışılıyor. Çünkü Türkiye’de her 100 kişiden sadece 4’ü kitap okuyor. Bu göz önüne alındığında, her kurumda kitap okuma alışkanlığının artırılmasının önemi bir kat daha artıyor.

Kütüphanelerimiz tüm halkı kucaklaması gereken, adeta bir eve benzemesi gereken yerler. Kurulan kütüphaneleri daha çok kullandıralım ki, yenileri kurulsun.

Hem kendiniz hem toplum için bir iyilik yapın, bir kütüphaneyi keşfedin.

Çünkü her kütüphane bir cezaevi kapatır.

SENECA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir