Kitap ile Sohbet’teyiz:)

Bir kitap okudum ve beni çok etkiledi dediğiniz zaman oldu mu hiç?

Peki.. Bir kitabı derinliklerine inerek, adeta içinde nefes alarak, -kitapla konuşurcasına- , altını çizerek, rengarenk kalemler ve post-it ler eşliğinde okudunuz mu hiç? Bence böyle de bir deneyin derim. Yeniden kitap okumayı öğrenecek ve vazgeçemeyeceksinizJ

Okumayı severim ben, hem de iyi bir okurumdur. Okumaya günde en az 1 saat ayırırım. İşte bu istek beni okuduğum kitaplar hakkında konuşmak için en uygun olan “kitap ile sohbet” platformuna katılma isteğine yönlendirdi. Kitap ile sohbette okumanın sadece okumaktan ibaret olmadığını, okumaktan öte bir şey olduğunu tadıyorsunuz.

*

Martı Kitap Kulübü’yüz biz.

Etkinlik her çarşamba günü akşam 2 saatlik bir zaman diliminden oluşuyor ve bir kitap ile sohbet liderimiz eşliğinde oluyor.

Ayrıca her gün bir şiirle başlayıp, bir şiir ile kapatıyoruz.

Önce yazarı tanıyor, sonra kitabın derinliklerine iniyoruz adeta bir sohbet havasında. Kitabın geliştiren, eğlendiren, düşündüren, soru sorduran, yolculuğa çıkartan gücünden yararlanıyoruz.

Bazen kitaplarla sohbet yanında yazarlarla da sohbet yapıyoruz. En son yazar ile sohbette Alper Özkutlu’yu ağırladık. Sıcak bir atmosferde, yazarımızı tanımanın mutluluğu ve sohbetimizin samimiyeti çok keyif vericiydi.

*

Peki bu etkinlik ne kazandırıyor?

Kitabın içindeki bilgileri fark etmeyi sağlıyor. Düşündüklerimizi söyleyebilme özgürlüğünü yaşatıyor. Farklı bakış açıları yakalamamızı ve hayatımıza katmamızı, bu bilgilerle yaşamamızı ve çevremizle paylaşmamızı sağlıyor. Aynı kitabı okuyan okurlarla toplanmak ve konuşmak hafızamızda ayrı bir yer tutuyor.

Bunun yanı sıra okuduğumuz kitabın kahramanlarını tanımayı, empati kurmayı, yerine geçip kendi deneyimimizle kıyaslamayı da sağlıyor.

*

Sonunda ne oluyor biliyor musunuz, hepimiz “kitapdaş” oluyoruz.

Siz de bizlerle kitapdaş olmak isterseniz yazın. Mail atın, yorum yazın. Sadece “katılmak istiyorum” demek yeterli değildir. Çünkü istek bir şeyi oldurttmak veya yapmak demek değildir.  Yani diyeceğim; kararınızı “an” da verin, yeterince isteyin ve harekete geçin.

*

Yazımı 11.03.2020 tarihinde yaptığımız bir kitap ile sohbet söyleşisi sonrasında çok sevdiğim Nietzsche’nin  “ Hayat ” şiiri videosuyla bitirmek istiyorum. Ve buradan; seçimleriyle birbirinden güzel kitapların tadına vardıran, davranışları alışkanlıklara dönüştürmemizi sağlayan, her hafta bilgi aktarmak için güzel sunumuyla bizim için hazırlanan, öğretme ve öğrenme heyecanını hiç yitirmeyen ve bu işe gönülden emek harcayan, içtenlikle ve tüm kalbiyle yapan kitap ile sohbet liderimiz Yasemin Şahin’e de sevgilerimi göndermek istiyorum.

Sevgiyle ve kitaplarla kalın..

Aybike Akgün

2 thoughts on “Kitap ile Sohbet’teyiz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir