Karantinada Okuduğum Kitaplar

Çok sevdiğim, hiçbir yazısını ve videosunu kaçırmadan izlemeye çalıştığım Sunay Akın’ın güzel sözleriyle yazıma başlamak istiyorum. “Kültür insanın ürettiği en önemli şeydir, o toplumun hafızasıdır.  Bir toplumun tarih boyunca biriktirdiği değerli ve önemli anıların toplamıdır. Kütüphanesi olan ülkeler, okuyan ülkeler gelişmiş ülkelerdir” der.

Toplumumuzu da manevi yönden zengin kılan da bu değil midir zaten?

Okumak her zaman iyi bir eylem olmuştur. Her kitabın türü, ne söyledikleri, kattığı şeyler de farklıdır. Ben, bana bir şeyler katan kitapları daha çok seviyorum.

Neden mi kitap okumak?

Çünkü sakinleştiriyor, dinginleştiriyor. Hayatla yaşadıklarımız arasına kısa bir mola verip kendi kendimizle kalmamızı sağlıyor.

Hayata olan bakış açımızı değiştiriyor. Kitabı okuduğumuz yerde bambaşka bir dünya görüyoruz. Karakterlerin gözünden bir şeyleri gördüğümüz için iki boyutlu hatta üç boyutlu bakmayı öğretiyor, empati yeteneğini geliştiriyor. Farklı karakterlerin, bambaşka insanların beynine giriyoruz ve onların penceresinden bakıyoruz. Bu muazzam bir şey.

Kendimizi ifade etme yeteneğimizi, hitabet ve diksiyonumuzun gelişmesini sağlıyor. Bir yandan da algı gücümüzü güçlendiriyor. Çünkü her kitabın dili farklı olduğundan (kimisi anlatmak istediklerini direkt, akıcı ve sade bir dille anlatırken kimi kitapların dili daha ağır, anlatımı dolaylı ve sadelikten uzak olabiliyor)  çeşitli anlatım biçimleriyle karşılaşabiliyoruz.

Kendi fikrimizi oluşturmamızı öğretiyor. Çoğu zaman ne düşünmemiz gerektiği başkaları tarafından bize söyleniyor. Ama kitap okuyan biri, araştırmanın ne kadar önemli olduğunu ve fikir geliştirirken hangi aşamalardan geçmesi gerektiğini kendi kendine keşfediyor.

Tüm bunlarla birlikte meslek hayatımıza ve bireysel gelişimimize de dokunmuş ve katkı sağlamış oluyoruz.

Tabii bunların en başında gelen şey düzenli bir kitap okuma alışkanlığına sahip olmak. Bence bu alışkanlığı kazanmanın yolu; 1. Doğru kitap seçimi 2. Odaklanmak.

Ve ardından kitabı ilk defa elinize aldığınızda; kitabın ne anlattığına, karakterleri kavrayana ve içine girene kadar yani ilk 40-50 sayfa okumadan kitabı bırakmamanızı öneririm. Kitabın anlattığı şeyi içselleştirmeye başlayıp sonrasında zaten adeta bir dizi izlermişçesine, bir sonraki bölümünü merak edermişçesine kitabın kalanını merak ettiğinizi göreceksiniz ve bu merakta sizi kitabı okumaya iten bir güç olacak. Böylece yarım bırakmamış olacaksınız.

📕Okuduğum ve tavsiye edebileceğim kitapların listesini paylaşıyorum.

YavaşlaKemal Sayar
HayatEngin Geçtan
Hayal KahramanlarıSunay Akın
Günlerin KöpüğüBoris Vian
Leyla’nın EviZülfü Livaneli
Büyü DükkanıYeşim Türköz
Büyü Dükkanı’nda İki ÇınarYeşim Türköz
PaltoGogol
Okuma SanatıDamon Young
FeniçkaLou Andreas Salome
Amok KoşucusuStefan Zweig
FerdaEbru Cündübeyoğlu
Tarihi KırıntılarBarış Bıçakçı
Yetenek YönetimiDinçer Atlı

👉Okumanızı sesli kitap okuma programı “Storytel” i de kullanarak yapabilirsiniz.

https://www.storytel.com/tr/tr/

Özetle; okumamak için hiçbir bahane yok. Okumak istemiyorum derseniz dinleyebilirsiniz:)

Eğer sizin de hayatına dokunan kitap önerileriniz var ise yazımın altına yorum yazarak başkalarının da sizin fikirlerinizden yararlanmasını sağlayabilirsiniz!

Sevgiyle..

Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir