Kadın Olmak Zor Zanaat

Sen unutma!

Sen değerlisin, çalışsan da çalışmasan da.. Güzel olsan da olmasan da.. Ünlü olsan da olmasan da ! Sen sen olduğun için birtanesin.

Kadın olmak zor zanaat. Bunu ancak kadın olanlar anlayıp, hissedebilir. Seçimler, tercihler gelir akla. Sorumluluklar hatırlatılır. Ülkemizde çalışan kadının hem ev hanımı hem de çalışan kadın kimliğini bir arada yürütmesi, çocukların eğitimi, eş olarak üzerine düşen görevler… çok fazla. Anadolu kültürünün kadından beklentileri -saygı, itaat, sakinlik, çok konuşmamak, şefkat gibi- kadının yükünün ne kadar ağır olduğunu ortaya koyuyor.

Kadın yazar olmakta bir nevi öyle bir şey.

Yine söylüyorum.. Dediğim gibi kadın olmak zor iş.  Hem güzel, bakımlı olacaksınız, hem anne hem eş hem de kariyer sahibi olacaksınız.

Eğitim seviyesi, yaşam şekli ya da kılık kıyafeti ne olursa olsun, her kesimden, hatta dünyanın her yerinden kadının ortak paydası nedir?”diye sorarlarsa ne deriz? İster kendimizi ister hemcinslerimizi inceleyelim, kabahatleri  görürüz evvela. Tek tek çıkarırız kusurlarımızı. Eksiklerimize, yaralarımıza büyüteçle bakmakta yok üstümüze. Kendi kendimizin en amansız ve en acımasız eleştirmeniyiz nedense. Başkasının tenkidine ihtiyacımız yok ; çünkü zaten içten içe çok daha beterini söylemekteyiz nefsimize. Oysa ki biraz güvenmemiz lazım biz kadın olarak kendimize.

Sen unutma!

Biz kadınlar! Biz değişmezsek, dünya değişmez.

Bir kadın değişirse tüm dünya değişir.

Aybike Akgün

2 thoughts on “Kadın Olmak Zor Zanaat

  1. Nilüfer on

    Kadın kadının elinden tutmazsa ,Bozulur Dünya.
    Kadın kadının halinden anlamazsa, Başlar Kavga.
    Kadın kadının kuyusunu kazarsa ,Çekilmez Bu Dünya.
    Kasın kadının düşmanı olursa,erkeklere kalır” yaşam denen “bu Rüya… Severek okuduğum bir kitaptan aklımda kalanlar ,bende yazını okuyunca yazasım geldi Aybükecim..Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir