Kadın Kimliği

Günümüzde kadınlar artık girişimcilikleriyle ön plana çıkıyor. Kadınlarda fabrika kurup istihdam oluşturarak en az erkekler kadar başarılı olabileceklerini gösteriyor. Bir gerçek var ki, her gün daha fazla kadın iş hayatına giriyor ve kariyer basamaklarını çıkıyor, daha çok söz sahibi oluyor, şirketin yönünü belirlemede etkili bir şekilde çalışıyor. Böylece, iş yerinde çeşitlilik artıyor, farklı görüşler ve iş yapış tarzları ortaya çıkıyor. Kendine inancı olan ve çözüm odaklı olan bir kadın sadece iş değil, aile yaşamında da takdir topluyor, evde huzura da sahip oluyor.

Bir iş kadınının imajının iki temel boyutu olmalı bence. Bir, kişiye uyması ; iki, duruma uyması. Bu iki boyuttan kopmamak gerekiyor. Yani ikisini birleştirince ‘’Yaptığım işe uyumlu ben nasıl olmalıyım?’’ cümlesini kavraması gerekiyor. Kadın yaratıcılığıyla, üslup ve davranış farklılığıyla kendi güçlü noktalarının ve yeteneklerinin farklı olduğunun anlaşıldığı ve takdir edildiği bir iş ortamı yaratmalı. Çünkü kadınlar, daha çalışma ortamı odaklı davranıyor, o başarı sürecini ve izlenilen yolun getiri ve götürülerini daha detaylı ele alabiliyor ;bu nedenledir ki yeterliliğine darbe oluşturacak bir unsur olmadığı sürece kadından iyi bir yönetici de olur, iyi bir girişimcide..

Tamam, belki kadın olarak daha kolay iletişim kurabiliriz. Ama iletişim kurmak demek, işleri çözmek demek değildir. Kendimizi ispat etme sürecinden geçmek zorunda kalırız. Ancak ondan sonra başarı gelir. Çünkü her şirketin tek bir hedefi vardır: Maratonu ilk sırada bitirmek ve sürdürülebilir bir başarı yakalamak.

Tıpkı KAGİDER Başkanı Gülden Türktan’ın da konuşmasında dikkat çektiği gibi ’’Türkiye’nin en büyük 1000 şirketinde 10 bin Yönetim Kurulu üyelik koltuğu varsa, bunun % 30’unu, yani 3 bin koltuğu hakkıyla doldurabilecek kadın fazlasıyla bulunur.’’

 

Sonuç; Bugünün iş hayatında kadın olman yetmiyor; kadın kimliğini kullanmadan fark yaratamazsın !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir