İyi pilot uçağın önünde uçar.

Yarını görmek imkânsız. Ancak gözlemleyerek, hayal ederek ve dünden hazırlanarak olabilir. Lider olmaya yaklaştıkça yarını görmeye ve yarınları bugüne getirmeye başlarız. Biz lider olursak parçaları birleştirerek bir bütün hale getirmeyi öğrenir, yarına bakmaya cesaret eder ve ileriyi gördüğümüzde harekete geçeriz. En berrak zihinli Türk olan Yunus Emre’nin dediği gibi;

 

Çevik bahri olmak gerek,
Bir denize dalmak gerek.
Bir gevher çıkarmak gerek,
Sarraflar hiç bilmez ola.

Kendimize büyük amaçları ilk seçtiğimizde bunlara ulaşmak imkansız gibi görünür bazen.. Ama nerede olmak istediğimize karar vermenin en önemli anahtarı bize ilham verecek kadar büyük bir amaç bulmak ve ilham alacağımız kişiyi keşfetmektir. İçimizde gücü ancak o zaman serbest bırakabiliriz. İleride çalışacağımız pozisyonumuzu; daha önceden çok rahat, normal ve yeterli seviyede hız yapan bir arabaya benzetmeli,  daha sonra ise çok daha hızlı ve güçlü bir yarış arabasına dönüştürmek hedefimiz olmalıdır.

Farklı ve çok yönlü olmalıyız. Yani üstü kapalı risk almalıyız diyorum! Tek örnek olmamalı gözümüzde. Biz, bize sunulan örneklerden en iyisini çekip almalıyız.

Hayatta fedakârlık yok, seçim vardır. O nedenle sağlam temellerimizi fark yaratan donanımlarımızla desteklemek lazım. Değerlerimizi evrensel değerlerle örtüştürerek sosyal sorumluluk projeleriyle bunu yansıtmalı ve bu projeleri istikrarlı şekilde büyütmeliyiz.

Zaman boşa harcanmamalıdır. Kendimizi bir an önce geleceğe hazırlamalı, buna bağlı olarak ayaklarımız üstünde durmalı ve son olarak da geleceğimizi yaratacak girişimlerle meşgul olmalıyız.

 

‘’Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceğini söyleyen adamdır’’

Konfüçyüs

 

Tüm bunları öğrenmeme, öğrendiklerimi eyleme dönüştürmeme, kendimi farkıma varmama yardımcı olan geçen sene kazanarak katıldığım Türkiye’de kurulan , sosyal sorumlu liderlerin yetiştiği uluslararası sivil toplum örgütüne teşekkürler..

‘Nereye gittiğini bilen adama bütün dünya yol verir.’

Ralph W. Emerson

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir