İyi Bir İnsan Olmak..

 

Herkesin bir kaderi, hayat çizgisi, bir yolu vardır. Bilinç seviyesi ne kadar yüksek olursa o yolda o kadar az taşlı olur. ’Planlamadığımız bir hayat’ yaşarız. Hayat; bize olanların bir bütünüdür. Başımıza geleni yaşarız. Aslında Dünyanın dört bir tarafında önemli olduğunu sandığımız meseleleri konuşurken, en önemlilerini ıskalıyoruz. Neredeyse hiçbir genç görmedim ki, ‘Ne olmak istiyorsun?’ diye sorduğumda ‘İyi bir insan olmak istiyorum.’ desin.

 

Sahip olduklarımızı bu dünyada bile bir yerden bir yere taşımak çok zor; evleri, arabaları, elbiseleri örneğin Türkiye’den başka bir ülkeye gidecek olsak çok zor götürürüz. Ya da götüremeyiz. İyi bir insan olma niteliğini ise tamamen çıplak dahi olsak dünyanın her yerine kolayca götürebiliriz.

 

Bir kolumuz vizyon diğer kolumuz dürüstlük olsa ; ‘siz bir savaşta hangi kolunuzdan vazgeçersiniz?’ Sorusu sorulsa, cevap veremeyiz. Bugünden de, yarından da vazgeçemediğimiz gibi iş hayatında da bu iki etmenden vazgeçemeyiz. İş hayatı demişken ekonomik bağımsızlıkla iyi bir insan olmak arasında da güçlü bir bağ kurabiliriz. Mesleki olarak başarı ve para kazanmak insanları bağımsızlaştırır. Bunun sonucunda da; Kendi seçimlerini yapabilen, iyi insan olma yolunda gidip, dürüstlüğü, aynı zamanda çalışkanlığı ön planda tutan insanlar mutlu olabilir. Çünkü başkasının yüzünde traş olmak başka bir şey, çok erken yaşta kendi yüzümüzde traş olmak çok daha bambaşka bir şey. Yara bere içinde kalma şansımız yüksek.

 

Kısaca diyorum ki; “Her birimiz dünyaya doğmakla birlikte, ölene dek birçok rolü üstleniyoruz. Evlat oluyoruz. Kardeş oluyoruz. Arkadaş oluyoruz. Öğrenci oluyoruz. Belli bir mesleği yapıyoruz. Evleniyoruz, eş oluyoruz. Anne-baba oluyoruz. Dürüst olup bu rolleri, ne derece iyi yapıp yapmadığımızı kendimize sormalıyız.

 

 

Sonuç: ‘’İnsanın ne ölçüde dürüst olduğu, kendini yalnız hissettiğinde anlaşılır. İnsanlar, büyük bir şey çalmakla küçük bir şey çalmanın, ikisinin birden hırsızlık olduğunu farkında değildir.’’

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir