İşe alımda yeni bir devir geliyor. Artık işe alım ‘’Psikoteknik Test Merkezleri’’ ile gerçekleşiyor.

Öyle bir şey düşünün ki şirketinizde her iş pozisyonunuza göre bir test modülünüz ve envanterleriniz mevcut. Şirketin hedefi artık çok daha büyümemiş midir?

Psikoteknik test merkezleri: Gelişmiş metot ve araçlar ile ihtiyacımıza uygun doğru personeli seçmeyi ve Psikoteknik Değerlendirme Paketi ile adayların işe alım süreçlerinde zayıf ve güçlü yanlarının önceden tespit edilmesinde, periyodik çalışanların zihinsel ve psikomotor becerileri ölçmesini amaçlar.

Bilgisayar destekli psikometrik değerlendirmeler ile yazılım, amaca uygun test modülleri ve özel donanımlardan oluşmaktadır. Priferal Algı, vijilans, 2 el-koordinasyon gibi boyutların ölçümleri bilgisayar aracılığı ile güvenilir olarak yapılır. Geçerlilik, güvenirlik ve nesnellik boyutlarını barındırır.

En önemlisi de adayın, işe alınıp alınmaması işe alımcıların insiyatifinde değil; kişinin yetenek profilinin çıkarılmasını sağlayarak gelecekte ki performansının objektif olarak ön görülmesini sağlamaya yardımcı olarak zihinsel yetenekleri zayıf olanları eleyen özel psikometrik testlerin verdiği doğruyla olacaktır.

Firmamıza kurduğumuz ve yakın zamanda devreye aldığımız ‘Psikoteknik Test Merkezimizle’ süreçlerimizle iyileştirme yolunda hızla ilerliyoruz.

 

13235458_486111564917425_5574143412537780457_o

 

Ayrıca testleri sadece İşe alım süreçlerinde değil çok yönlü olarak diğer İK süreçlerinde kullanabiliriz.

  1. Eğitim süreçlerinde: Uygun ölçüm araçları ile kişinin zayıf ve güçlü yönleri tespit edilerek, personel gelişim programlarının oluşturulmasına yardımcı olmada yararlanılabilir.
  2. Terfi/başarı değerleme süreçlerinde: Yatay veya dikey pozisyon değiştirmelerde yeni pozisyonlarına zihinsel ve kişisel özellikler bakımından hazır olup olmadığının kontrolünde kullanılabilir.
  3. İşçi sağlığı ve iş güvenliği takibinde: İşe alım süreçlerinde uygun psikomotor ve zihinsel yetenekli personeller seçilse bile zaman zaman kişinin özel yaşamından kaynaklanan nedenler ile psikomotor ve zihinsel süreçleri zayıflayabilmektedir. Kişinin sağlık problemlerinden dolayı geçici süreli ilaç kullanması buna örnek verilebilir. Bu gibi zihinsel ve psikomotor özelliklerin geçici zayıflamalarında işverenin uygun göreceği daha başka görevlere bir süreliğine verebilir. Böylece iş güvenliği sağlanarak personel sağlığı korunmuş olur ve testler ile takibi yapılarak uygun görüldüğünde göreve devamının sağlanabilmesinde kullanılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir