İşe alımda yeni bir devir geliyor. Artık işe alım ‘’Psikoteknik Test Merkezleri’’ ile gerçekleşiyor.

Öyle bir şey düşünün ki şirketinizde her iş pozisyonunuza göre bir test modülünüz ve envanterleriniz mevcut. Şirketin hedefi artık çok daha büyümemiş midir?

Psikoteknik test merkezleri: Gelişmiş metot ile ihtiyacımıza uygun doğru personeli seçmeyi amaçlar. Ayrıca adayların işe alım süreçlerinde zayıf ve güçlü yanlarının önceden tespit edilmesinde kullanılır.  Periyodik çalışanların zihinsel ve psikomotor becerileri ölçmesini amaçlar.

Yazılım, test modülleri ve özel donanımlardan oluşmaktadır. Determinasyon, 2 el-koordinasyon, priferal algı vb gibi boyutların ölçümleri bilgisayar aracılığı ile güvenilir olarak yapılır. Geçerlilik, güvenirlik ve nesnellik boyutlarını barındırır.

En önemlisi de adayın, işe alınıp alınmaması işe alımcıların insiyatifinde değil; kişinin yetenek profilinin çıkarılmasını sağlayarak gelecekte ki performansının objektif olarak ön görülmesini sağlamaya yardımcı olarak zihinsel yetenekleri zayıf olanları eleyen özel psikometrik testlerin verdiği doğruyla olacaktır.

Firmamıza kurduğumuz ve devreye aldığımız ‘Psikoteknik Test Merkezimizle’ süreçlerimizi iyileştirme yolunda hızla ilerliyoruz.

13235458_486111564917425_5574143412537780457_o

Ayrıca testleri sadece İşe alım süreçlerinde değil çok yönlü olarak diğer İK süreçlerinde kullanabiliriz.

  1. Eğitim süreçlerinde kullanılır: Uygun ölçüm araçları ile kişinin zayıf ve güçlü yönleri tespit edilerek, personel gelişim programlarının oluşturulmasına yardımcı olmada yararlanılabilir.
  2. Terfi/rotasyon süreçlerinde kullanılır: Yatay veya dikey pozisyon değiştirmelerde, yeni pozisyonlarına zihinsel ve kişisel özellikler bakımından hazır olup olmadığının kontrolünde kullanılabilir.
  3. İSG takibinde kullanılır: İşe alım süreçlerinde uygun psikomotor ve zihinsel yetenekli personeller seçilmek hedeflenir. Seçilse bile zaman zaman kişinin özel yaşamından kaynaklanan sebeplerden dolayı psikomotor ve zihinsel yetenekleri zayıflayabilmektedir. Örneğin; kişinin sağlık problemlerinden dolayı geçici olarak ilaç kullanması.. Böylece testler ile takibi yapılarak uygun görüldüğünde göreve devamının sağlanabilmesinde kullanılabilir.

Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir