İnsanlık Halleri

       ‘’Her insanda insanlığın bütün halleri vardır.’’ demiş  MONTAİGNE.

İnsanları tanımlarken belli referans noktalarına gereksinim duyarız. Bu kişi böyle biridir ve ya şu kişi şöyle biridir gibi.. Fakat bilmemiz gereken şu ki bunu hiç bir zaman sabit, değişmez haller, vasıflar olarak görmemeliyiz ki zaten insanın sabit düşünce ve özellikli olması insanı köreltir. Ne kendimizi ne de bir başkasını değişmez, sabit kalıplar içinde görme alışkanlığımızdan kurtulmalı, hem algımıza hem de ruhumuza bu esnekliği kazandırabilmeliyiz.

Her insanın içinde bulunduğu halin olumlu ya da olumsuz şekilde değişebileceğini günlük ilişkilerimizde veya insanları yargılarken de hesaba katmalıyız.

Bazen neşeye takılır insanın ayağı. Etrafa ışık saçar, pozitif enerjiyle yaklaşır ve gülümsemek için birçok sebebi olur. Neşeli olmayı unutan kitleler arasından sıyrılıp şanslı kesimden olanlardır bu insanlar.

Bazen de öfke gelir insana. Vurup kırmak, kırıp dökmek, döküp devirmek ister. ‘Öfkeyle kalkan zararla otururmuş’ ya öfke gittiğinde keşke hiç gelmeseydi der sonradan da.

Hayatı bazen siyah-beyaz görür insan. İnsanları dost ya da düşman hatlarına koyar. Düşünce ve değerlere dayalı olandan çok kan bağına dayalı yakınlık kurma eğilimi yüksektir. Düşünceleri pek değişmeyen sabit fikirli olurlar.

Ya baş olsun, ya da başında biri olsun ister bazı insanlar da. Herkesin eşit olduğu grupları sevmez. Kendi düşüncelerine göre değil,  ‘ başkaları ne der ‘e göre yaşar. Ya da ‘başkaları için doğru olan buymuş bende oraya gideyim’ kararına bürünür. Karşı tarafın gözüne girmek için abartılı ritüeller sergiler.

İç sesten çok dış sese kulak verenler de yok değil. Sadece dışındaki gelişmelere tepki verir, beyin gücüne değil beden gücüne inanır. Konuşmak yerine eylemlerle kendini ifade eder. Hepimizin ‘ onu öyle yapma, bunu böyle yap’ diyeni vardır elbet. Bizde bunu başkalarının bizi gördüğü yerden söyledikleri için çok önemseriz.

Bazıları da bencildir, bir bölgeyi sahiplenir, başkasını orada istemezler. Gösterişçidir. Ait olduğu kimliğin sembollerini üzerinde taşırlar.

Muhtemelen bunları okurken sizin de benim gibi gözünüzün önünden bazı insanlar geçmiştir.

İnsanlık halleri işte

Değil mi ki bütün duygular bizim!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir