Home Office’te Verimli Çalışmak İçin 5 İpucu

Koronovirüs ve salgın tedbirleri sebebiyle zor zamanlar yaşadığımız bu günlerde hayatımıza çok da yeni olmayan bir kavram girdi. Home Office çalışmak ya da evden çalışmak. İş hayatını eve sığdırmak gereken bu zamanlarda evden verimli çalışabilmek için neler yapabiliriz? Benim de uyguladığım bu yöntemleri size de önermek isterim:

1Günü Planlamak

İş planı ve zamanlamasını oluşturmalıyız. Çeşitli zaman çizelgeleri ve hatırlatıcılar kullanarakta bunu yapabiliriz. Aciliyet ve önemlilik planı yapmak zor özel görevleri, acil işleri ve rutin işleri ayırıp gruplandırmamızda bize yardım sağlayabilir. Tüm bunları yapmak ise bize hedeflerimize ulaşmada kolaylık sağlayacaktır.

2-Çalışma köşesi oluşturmak

Sessiz ve aydınlık bir çalışma alanı oluşturmalıyız. Amacımız dikkati dağıtabilecek unsurlara engel olabilmek. Ev modundan (pijamalarımızdan) çıkıp çalışma ortamına kendimizi adapte edebilmek için gündelik kıyafetlerimizi giymek bizi güne daha iyi hazırlayabilir. Ve bununla birlikte çalışırken bizi rahatlatan ve daha iyi konsantre olmamızı sağlayan bir müzik veya bir objeyi de çalışma alanımıza dahil edebiliriz. Evdeki rahatımızın çalışma süresinden götürmesine izin vermemek, enerjimizi tazelemek ve zaman kaybetmemek için su, atıştırmalık, çay veya kahvemizi hazır tutmak bir alternatif olabilir.

3-Odaklanmak

Belki de en önemli, çalışmamızı verimli kılacak madde bu olabilir. Çalışmak gerekiyorken ama canımızda hiç çalışmak istemiyorken zihin bahane bulmaya programlanır. Bahane ararsakta bunu kolaylıkla bulabiliriz. O nedenle acil işlerimizi yaptığımıza emin olarak çalışmamızın başına oturmakta fayda var. Bir diğeri ise dikkatimizi dağıtan unsurlardan uzaklaşmak. Özellikle çalışırken telefonumuzun önemsiz bildirimlerini kapatmak, yalnızca bizim için önemli olabilecek bildirimleri açık tutmak iyi bir yöntem olabilir. Ayrıca çalışma saatlerimizi de ofisteki çalışma saatlerimize göre ayarlamamızda kendimizi odaklayabilmemiz için bir koşul olabilir.

Unutmayalım; “Odağımızı neye yöneltirsek ondan sonuç alırız.”

4-Ulaşılabilir olmak ve sosyalleşebilmek

Cep telefonundan, maillerden ve diğer online iletişim araçlarından olabildiğince ulaşılabilir olmaya özen göstermeliyiz. Toplantıların görüntülü gerçekleşmesi çalışmadaki etkileşimi de arttırabilir. İlave olarak iş dışı online sosyal aktivitelere dahil olmak, canlı sohbetlere katılmak, arkadaş grubu içerisinde kendimizi geliştirecek etkinlikler planlamakta motivemizi arttıracaktır.

5-Gün sonu değerlendirmesi yapmak

Gün sonunda da yaptıklarımızın üzerinden geçerek kendimizi sorgulamadan (dikkat!), değerlendirerek günümüzü nasıl geçirdiğimizi kontrol etmeliyiz. Bu, ne kadar verimli çalıştığımızı gözlemek adına iyi olabilir. Peki, plan yaptığımız halde buna uyamadıysak? O zaman da kendimizi suçlamadan tekrar plana göz gezdirerek listemizde yapamadığımız o şey yerine yapabileceğimiz başka bir şey koyarak ya da yer değiştirerek revize etmemiz iyi bir seçenek olabilir. Böylece ertesi gün için daha planlı başlayabiliriz.

Sevgiyle..

Aybike Akgün

One thought on “Home Office’te Verimli Çalışmak İçin 5 İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir