Hisler Yalan Söylemez

Karar alırken izlediğimiz mantıksal yol dışında sezgilerimizle de hareket edebiliriz bazen.

Bir durum sonuçlanıp biz yanılmış olduğumuzu anladıktan sonra ‘ böyle yapmam gerektiğini biliyordum’ diye çok hayıflandığımız zamanlar olmuştur. Kim bilir kaç kez sezgilerimizle doğru karar verecekken bundan caymışızdır.

Yüreğimizdeki sezgiye güvenmek=yaşamda hangi yol u izleyeceğimizi, ne gibi önlemler alacağımızı ve ne gibi değişiklikler yapacağımızı bilen ve bizi sessizce uyaran iç sesimize kulak vermek ve buna güvenmektir.

Bazı insanlar daha fazla mantıkla karar alırken bazıları sezgilerinden daha fazla yararlanıyorlar. En doğru karar verme yöntemi, sezgisel ve rasyonel sistemleri doğru yerde, doğru zamanda kullanabilmek ve gerektiğinde her ikisini birden kullanabilmeyi öğrenmektir. Burada bize düşen hangi sistemi hangi durumlarda kullanacağımızın farkında olmak ve her ikisinin de zayıf yönlerini bilerek, güçlü taraflarından yararlanabilmektir.

Çoğumuz yüreğimizin sesine, hislerimize kulak tıkarız çünkü bir şeyi etraflıca düşünmeden doğru karar veremeyeceğimize inanırız, bu kadar basit olamayacağından korkarız.  Oysa ki sezgilerimize güvenmek yaşam keyfi ve sağduyularımızı saran engelleri yok etmek gibi bir şeydir.

Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs’un insanın kalbini ve sezgisini dinlemesiyle ilgili olarak şöyle söylemiştir;

‘’ Zamanınız sınırlı, o nedenle sanki bir başkasının yaşamını yaşıyormuş gibi yaşayarak onu israf etmeyin. Dogmalara takılarak kendinizi sınırlamayın, diğer insanların düşüncelerine dayanarak yaşamınıza yön vermeyin. Diğerlerinin kanaatleri sizin iç sesinizi boğmasın. En önemlisi, kalbinizi ve sezginizi dinleyecek cesaretiniz olsun. Kalbiniz ve sezginiz sizin ne olmak istediğinizi gerçekten bilir. Geri kalan her şey ikinci plandadır.

Bize verilmiş olan potansiyelden niye daha fazla yararlanmayalım ki? Niye daha iyi kullanarak, yapabileceğimizin en iyisini yapmayalım ki?

Hayatın karşımıza çıkardığı her problemin birden fazla doğru cevabı olduğu gibi bir sürü de yanlış cevabı da vardır.  Hiçbir zaman aklımızın tek bir doğru varmış gibi şartlanmaması dileklerimle..

Bol renkli günler..

www.twitter.com/aybike_can

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir