EGONUZ TAVAN YAPMASIN

”Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego,

Ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego…” demiş Albert Einstein..
Ego; hiç şüphesiz ki insanı benmerkezci bir düşünce biçimine sevk eder.  Ancak bu benmerkezci düşünce biçimi çok akılcı bir düşünce biçimi değildir. Ego, içimizdekinin yansımasıdır aslında, çünkü egonun kaynağı bensem değiştirme ya da değiştirmeme gücüde bana aittir demektir.

Egosu şişmiş çevreye zarar veren insanlar vardır. Bunlar egoları şiştikçe hayat tecrübelerini muazzam bir bilgi kaynağı olarak görürler. Hayat çizgileri; ben” i hep öncelemek, “bensiz olmaz”, “ben en iyiyim”, “ben bilirim”, “ben yaparım’’a  inanmaktır. Zirvede olmak ister, doymak bilmezler. Egosu yüksek kişi birtakım başarılara imza atamaz mı tabii ki atar ama bu sınırlı kalır. En basitinden  bu kişilerin egosu su yüzüne çıktığında ekip çalışmasına uyum sağlayamadıkları için bir süre sonra başarı grafikleri düşer. Biz zaman içerisinde ilerlerken tecrübelerimizin, sahip olduğumuz bilginin, yaşamış olduğumuz hayatın, geçmişin tozunu toplarız. Bu toz egoya dönüşür. Düşünelim ki kimse bize ilgi göstermezse, ego  kendini acıkmış hissetmez mi? O zaman egomuzu nasıl besleyeceğiz. Ego; çok zor fark edilir. Onun çalışması çok kurnazca ve derindendir. Ego; ilgi ile yaşar. Dolayısıyla, birisi bize kızgınsa ve bizimle kavga ediyorsa, bu bile iyidir. Sürekli bir tamamlanmışlık hissiyle yaşamak, anlamsızlık duygularını da beraberinde getirir çünkü. En mükemmel olması gerektiğini düşünen ve en iyisini hak ettiğini düşünen gencin kırılganlığı da artar. Hayatın doğal akışındaki iniş çıkışlar onu hayal kırıklığına uğratır. Hızını ve emeğini yavaşlatır. Çabuk vazgeçer. Ve sonucunda  ego ön plana çıkarak bizi yönetmeye başlar, benliğimizi kaybetmiş, kişilik karmaşasında buluruz kendimizi.

Hayatta başarılı olduğumuz zaman durmak zordur. Zenginleşiyorken durmak zordur, Bir de meşhur oluyorken durmak zordur. Ne kadar rafine bir kişiliğe sahipsek ego bize o kadar tutunur.

Bu nedenle Sokrates’in dediği gibi;

Kendini Bil. Kendi içinde yolculuk yap. Vicdanın ne diyorsa onu yap. Dünyaya bilinçli bakmak bu iç yolculuktan geçer..

Egosu küçük, kalbi büyük, zihni berrak okurlarıma..

Bol renkli günler..

www.twitter.com/aybike_can

aybikecan@genc.im

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir