Eğer Yeni Mezunsanız..

Üniversiteyi bitirmek üzeresiniz ve iş arayışına başladınız bile. Şuna dikkat edin ! Hemen bir özgeçmiş hazırlayıp önünüze gelen ilana başvuru yapmamaya özen gösterin. Ön hazırlık yaparak bu süreci fırsata çevirmeyi deneyin. İşte öneriler:

  • * Eğitiminizi tamamladığınız şu anda kendinizi doğrudan iş arama sürecine hazır hissedip hissetmediğinize bakın. Analiz edin. Belki bir tatil öncesinde iyi gelebilir.
  • * İş yaşamı konusunda kimlere danışabileceğinizi düşünün. Tanıdıklarınız arasında fikir alabileceğiniz, danışabileceğiniz, konuşabileceğiniz biri ya da birileri var mı gözden geçirin.Onlarla iletişime geçmek size farklı bakış açıları kazandırabilir.
  • * Aldığınız eğitim, hedeflediğiniz plana uyuyor mu? Devamında farklı bir eğitim almanız gerekiyor mu? Okuldan fazlaca uzaklaşmadan eğitime devam kararı vermek daha kolaydır. Okulunuzdan alabileceğiniz bilgileri hiçe saymayın.
  • * Linkedin hesab açın. Çekinmeden sorun, danışın, dinleyin. Örneğin yabancı dil konusunda eksiğiniz varsa bu konuyla ilgili eğitim olanaklarını gözden geçirin. Sonra fırsat bulamazsınız diye değil, daha hazır olmak için. Sizi geliştirecek her olanağı değerlendirmelisiniz.
  • * “Ama hiç kimseyi tanımıyorum ki!” Türkiye’de pek çok kişi sizin durumunuzda. Günümüz teknolojisi internetten yararlanın. Danışabileceğiniz siteler, forumlar bulun. Danışman şirketlerin değerli bilgiler içeren siteleri, ücretsiz yayınlanan dergiler (üye de olabilirsiniz) milyonlarca bilgi okunmayı bekliyor. Nereye gitmek istediğinizi bulmaya çalışarak değerlendirin.
  • * Kariyer günlerine gidin. Kendime bir çok şey katabilirim, yeni fırsatlar kazanabilirim, yeni insanlarla tanışabilirim hedefiyle gidin. Kendinizi ve kişiliğinizi ifade etmeye çalışın.
  • * Kişilik testlerinden yararlanın. Şuan günümüzde kişilik testleri kariyer belirleme sürecinde olduğu kadar, okuldan sonra çalışma alanı seçme  sürecinde de sağlıklı bir şekilde kullanılıyor. Örneğin iktisat okumuş biri olabilirsiniz ama ekonomi ile değil de kurumsal iletişim alanı/pazarlama ile ilgilenmek belki kişiliğinize daha uygundur.
  • * Kişisel iletişim ağınızı genişletin. Girdiğiniz ortamlarda girişimci ve bilgi isteyici olun.

Kariyerinizde başarılar.

Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir