Devir Teknoloji Devri

 

Bugün yaşam ve teknolojiyi ayrı düşünmemiz imkansız. Teknoloji bizi çepeçevre sarmaya devam ediyor. Bugün internet üzerindeki etkileşimler bile gerçek hayattan daha hızlı ilerleyebiliyor. Sosyal ağlarında kullanımı öylesine yaygınlaştı ki teknolojiyle birlikte günümüzde katılım çağı ve yenilikçilik arttı.

Sabah uyanır uyanmaz yataktan çıkmayıp telefondan internet yoluyla haberleri okumak, hava durumunu kontrol etmek. . Ardından arkadaşlarımızın neler yaptığını görmek için Facebook güncellemelerini gözden geçirmek.. Gün içinde takip ettiğimiz formlardaki fikirleri okumak.. Cep telefonumuza Twitter vesilesiyle düşen bir mesaj sonucu öğle yemeği planlarımızı yapmak.. Haberleşmek için e-posta yazmak..  Akşam buluştuğumuz arkadaşlarımızla önce Foursquare ile ‘check-in’ yapıp mekanı dünyaya duyurmak sonrada medyaya yakışır fotoğraflar çekip anında aktarmak..

Biz gençler olarak bunların hepsini yapıyoruz, inkar edemeyiz.

İşte teknolojinin gelişimi ve kullanımı bütün dünyada büyük bir kültürel değişim başlattı. Hatta teknoloji, sosyal hayat ve eğlenme alışkanlıklarımızı bile değiştiriyor. Bütün bunlar daha az sosyal olduğumuz anlamına gelmiyor, sosyalliği yeni ve farklı bir şekilde yaşadığımızı gösteriyor aslında.

Ve ilginç bir araştırmanın sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum;

Yapılan bir araştırma sonucunda araştırmaya katılan gençlere “Hepsi aynı değerde hediyelerden hangisini tercih edersiniz?” diye sorulduğunda, tablet bilgisayar seçeneği yüzde 32’lik tercih oranıyla ilk sıraya yerleşiyor. Bu seçeneği yüzde 22 ile yurtdışı turistik gezi, yüzde 14’le eğitim bursu, yüzde 11’le tuttuğu takımın maçına kombine bilet, yüzde 8’le istediği bir giysi veya aksesuar ve yüzde 7 ile yurtiçi turistik gezi ve yüzde 6 ile son sırada cep telefonu takip ediyor.

Görüyoruz ki bu devirde;

Paylaşmak da öğrenmek kadar önemli insan için..

Ve

Hayatımızda yeni şeyler denemeden yeni şeyler öğrenemeyeceğiz. Bunu hatırlayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir