Değişen İş Yaşamımız

Yeni ve değişen dünyamızda kişinin iş dünyasındaki rolü, etkisi ve fonksiyonu da değişiyor. İnsanın dijitalleşmesi farklı bir iş kültürü yaratıyor.

Yeni nesil kuşak; bir ofiste, hep aynı yerde kök salmış misali aynı duvarlara bakarak çalışmak istemiyor. Yeni deneyimler, yeni insanlar, yeni tatlar arıyor ve artık dünya genelinde çalışmak istiyor. Bu nedenle günden güne iş yaşamımızda bir çok şey bir çok şekilde değişiyor:

*

Çalışma, iş değiştirme süreleri değişiyor. Gittikçe daha fazla sayıda kişi iş arayan havuzuna katılıyor. İş bulmaktan ziyade o işte tutunmak artık eskisinden daha zorlaşıyor. Eskiden bir kurumda işe girme bir hedefti, şimdi kurum ya da şirket bir araca dönüşüyor. İşveren kişiyi değil; kişi, işvereni seçiyor.

 “Freelance” çalışan sayısı ve girişimcilik artıyor. Şirkette takip ettiğimiz datalar ve metrikler artık yazılım programları üzerinden takip ediliyor. Yapılan yeni bir ürün teknoloji sayesinde sadece bulunduğumuz yer ve çevresinde değil dünyanın her yerinde satılabiliyor. Aslında nerde yaşadığımız çok önemli değil. Çünkü tasarım yapabilir, dünyanın her yerine bir şeyler satabilir, dünyanın her yerinden müşteri bulabiliriz.

İş arama yöntemleri değişiyor. İş yerleri beceri ve yetkinlik odaklı yetenekleri tercih ediyor. Bunun için işe alımlarda da uygulama üzerine similasyonlar yapılıyor. Gelecekte yapay zekanın da işin içinde gireceği yeni iş arama platformlarına bırakacağı söyleniyor.

Çalışma kültürü, masa başından sosyal mekânlara geçiyor. Çalışanlar arasındaki etkileşimi ve motivasyonu arttıracak ekip çalışmaları ve şirket içi toplantıların da yapılabildiği alanlar genişliyor.  Farklı dış mekanlarda ve online bağlantılar üzerinde de çalışılabiliyor. Dinlenme alanları, çeşitli sosyal aktiviteler için tasarlanan özel alanlar, mobil masalar, puflar, dikkati arttıran çarpıcı renkler içeren tasarımlı objeler ofis içi sinerjinin artmasını kolaylaştırıyor. Günümüzde yavaş yavaş paylaşımlı ofisler de çoğalıyor.

Teknoloji iş yapma biçimlerimizi değiştiriyor. Yeni meslekler ortaya çıkıyor ve yeniden şekilleniyor. Hayatımıza hız ve değişim kavramları giriyor. İnsanların müdahale ederek yaptığı şeyler artık otomasyona dönüşmeye başlıyor. Dünya dijitalleşiyor. Bir eğitim veya seminer sonrası kişilerin kartvizitleri yerine artık sosyal medya hesapları isteniyor.

*

Sonuç olarak;

Kurumların, kişileri cezbetme, kazanma, yetenekleri elde tutma ve onları geliştirip ilerletme anlamında daha fazla çağdaş teknikler kullanmaları gerekiyor.

Kişilerin ise yeni dünyanın gerektirdiği yetkinlik ve becerileri sahip olabilmesi; bunun için; konfor alanından çıkma, tasarım odaklı düşünme, etkili iletişim becerisine sahip olma, kendilerini iyi tanıma ve bu doğrultuda hedef belirleyerek kişisel yol haritası çizip harekete geçebilmeleri çok önemli gözüküyor.

Bizler şuanı yaşamalı ama bir yandan da geleceğe hazırlanmalıyız.

Özgür bir gelecek geliyor. Değişeceğiz, dönüşeceğiz.

Sevgiler..

Aybike Akgün

4 thoughts on “Değişen İş Yaşamımız

  1. CEMALETTİN SUNTUR on

    Aybike hanım merhaba,
    yazınız gerçekten çok güzel. Ellerinize sağlık.
    İyi Çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir