Covid-19 Salgın Süreci ve İş Arama

Önümüzde ne kadar süreceğini bilmediğimiz bir dönem var. Bu dönemde hayatın her alanı etkilendiği gibi bundan sonraki süreçte iş hayatında da bir takım değişimler ve gelişimler olacaktır.

Adaylar için iş arama süreci de zorlu bir döneme girdi. Bu dönem, adaylar kadar kurumlarında önünü görmesini zorlaştıran bir süreç aslında. Ama geçici olduğunu unutmamak lazım. Peki kendi gözümden iş arayanlar bu süreci nasıl değerlendirebilir?

1.Özgeçmişi gözden geçirmek

Özgeçmiş bir aday için aslında kurumun İK’sına merhaba demektir. Adayla İK’cı arasındaki ilk temastır. O nedenle bunu aşırı detaya girmeden, gerekli bilgileri vererek, o kuruma neden başvurduğunu anlatan kısa bir ön yazıyla anlatmak gerekir.  Ön yazı gerekli mi, bence evet. Çünkü kapısını çaldığınız evin sahibinin aday tarafından tanındığını görmek kurumları mutlu edebiliyor. Bu nedenle sade, anlaşılır ve kısa olarak özgeçmişinize bir ön yazı ekleyebilirsiniz. “Özgeçmiş hazırlarken dikkat edeceğimiz ipuçları nelerdir?” Bu sorunun cevabı çok geniş kapsamlı. O nedenle buna farklı bir yazımda değineceğim.

2.Kendini daha iyi tanımak ve keşfetmek

Uzun süre evde kalmanın bir de psikolojik boyutu var. Her şey normale döndüğünde neler yapmak istediğimizle ilgili kısa bir liste hazırlayabiliriz. Bu, insanın kendisine iyi gelmesini de sağlar. Kendimize nasıl iyi geleceğimizi bilmek için önce kendimizi tanımalıyız. Bu nedenle hangi konuda ne kadar iyiyiz? Bize neler iyi geliyor? Neleri tutkuyla yapıyoruz? Güçlü ve gelişime açık (bir swot analizi çalışması) yanlarımız neler? Keşfetmekten ve deneyimlemekten en fazla hoşlanacağımız şeyler neler? Bunlarla kısa ve uzun vadede yapılacaklar listemizi oluşturabiliriz. Buna göre hangi yöne, nereye gideceğimizi bilerek ilerlemek hedefe ulaşmada çok daha faydalı olacaktır. Bunlar, evde kaldığımız süre boyunca bizi hayata karşı motive edecek önemli şeylerden biri olacaktır.

Bilirsiniz; “Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez” diye güzel bir söz de vardır.

3. Hedefe giden yolda sahip olunan teknik ve davranışsal donanımları çoğaltmak

Herkesin çalıştığı yerdeki görevinden biri o şirkete katma değer katarak kendini ve kurumu bir yere taşıma konusunda destek sağlamaktır. O nedenle şuan hali hazırda var olan vakti değerlendirirken mesleğimizi ve işimizi geliştirecek teknik ve davranışsal donanımları arttırmakta fayda var. Bu süreçte bir çok değerli eğitmenin açmış olduğu ücretsiz online videolar ve eğitimler var. Bunlar takip edilebilir. Çünkü bir rekabet dünyasındayız. Bu süreç geçtikten sonra binlerce kişi kariyer ve iş olanağı içerisinde olacak. İşte bu süreç buna hazırlık yapmak için iyi bir fırsat.

*

Küçük önerilerim;

📕Kitap önerisi: Kendimizi geliştirme ve çevremizi analiz etme yeteneğini geliştirecek bir kitap.

Stephen Covey – Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı..

👉Online eğitim programları: Bireysel gelişim veya teknik donanımlarımızı geliştirmek için birçok videoyu ve eğitim setlerini içeriyor.

https://gelisimenstitusu.com/

https://www.campusonline.com/

https://www.vidobu.com/

https://www.udemy.com/

https://www.iienstitu.com/

Bu kötü ve kriz zamanını fırsata dönüştürecek şeyler yapacağınız sağlıklı günler dilerim.

Unutmayın her şey size bağlı:)

Eğer yazdıklarım sizin hayatınıza dokunduysa ya da sizlerin önerileri var ise yazımın altına yorum yazarak başkalarının da sizin fikirlerinizden yararlanmasını sağlayabilirsiniz!

Sevgiler.

Aybike Akgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir