Bu Gençlikte İş Var !

Bu gençlikte iş varTÜSİAD’ın   geçtiğimiz yıl start verdiği  ‘Bu Gençlikte İş Var’ projesi büyük ses getirdi. Üniversitelerinde katılımıyla geniş boyutlu ve sürdürülebilir bir vizyon doğrultusunda yapılanan iş fikirleri yarışmasına 48 üniversiteden 154 proje başvurdu. İş dünyasının önde gelen isimlerinin rehberlik ettikleri proje ekiplerine iş planı oluşturma sürecinde A’dan Z’ye destek vererek genç girişimcilerin önünü açan farklı bir sistemin yaratılmasına önderlik etti. Projede finale kalan 15 proje sahibi, iş dünyasının önde gelen isimlerinin rehberliğiyle iş fikirlerini kapsamlı iş planlarına dönüştürme fırsatına sahip oldu. Proje yarışmasında başarılı olarak dereceye giren gençlere iş hayatına yönelik eğitimler, staj imkânları ve TÜSİAD üyeleri tarafından rehberlik hizmetleri gibi imkanlar sağlandı. Ayrıca, TÜSİAD üyeleri ödül kazanan projelerin geliştirilmesine destek sağladı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner  “Özellikle genç işsizliğe dikkat çekmek istiyoruz. İstihdamın en büyük ilacı büyüme. Türkiye ekonomisi büyümeye devam ettiği sürece istihdam düzelecek. İş dünyasıyla üniversiteler arasındaki işbirliği bu anlamda çok önemli” şeklinde konuştu. Ayrıca ”Bu tür girişimler acaba üniversitelerde yumurta atanları yumurta pazarlayanlara çevirebilir mi” şeklindeki soruya ‘’ ”Bizim öyle bir amacımız yok. Gençlerin kendilerine ifade etmelerinden yanayız. Ne kadar çok birlikte çalışırsak, ne kadar çok şeyi birlikte yaratırsak ve gençlerin toplumdaki etkinliğini artırırsak Türkiye için o kadar iyi olacak. Gençleri sadece istihdama ya da girişimciliğe hazırlamak değil, sosyal girişimciliğe hazırlamak da çok önemli. Gençlerin örgütlenmelerini, ihtiyaçlarını, beklentilerini ortaya koyabilecekleri ortamları hazırlayabilmeleri Türkiye için çok önemli’’ diye cevap verdi.

Çalışan, çalışma hayatına atılan ya da çalışıpta işinden memnun olmayan kişileri ilgilendiren bir sorundur istihdam. Türkiye’nin nüfus yapısına baktığımızda iş gücüne katılan kişi sayısı artacağını görürüz. Dolayısıyla işsizlik oranının aşağı çekilmesinde izlenecek politikalar arasında ekonominin geleceği için gençlik girişimciliğinin geliştirilmesi de büyük önem taşımakta.

Değişimin motoru ekonominin en dinamik katmanını oluşturan girişimcileridir. Mezun olduklarında bir işe girmeyi değil yeni iş fikirleriyle kendi  işlerini kurmayı amaçlayarak hayata atılan gençlerde girişimciliğin ve yeni iş alanı yaratmanın temek aktörleri olabilirler. Genç nüfusun bu yoğunlukta olduğu bir ülkede işsizlik problemini aşmak için nitelikli işgücünü geliştirmekte büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede genç işsizliğe dikkat çekmek amacıyla üniversite  gençliğinin girişimcilik perspektifiyle çözüm yolları arayacağı TÜSİAD’ın  gençlerle ortaklaşa tasarladığı ‘’ Bu Gençlikte İş Var ‘’ projesini  başlatmışlardır. Bu projenin amacı hem öğrencileri girişimciliğe yetiştirmek  hem rekabet ortamına yumuşak yetiştirmek hem de iş fikirlerini iş dünyasından gelen kişilerle sağlamasını yapıp değerlendirmektir.

İşte üniversiteliler ve gençler arasında köprü kuran bu tür projeler, genç girişimcilerin önünü açmakla birlikte tecrübelerin paylaşıldığı, genç işsizliğine çözüm bulmayı hedefleyen  bir platform olmakta, böylelikle gençler ; girişimcilik davranışlarını  projeye dönüştürmekte ; girişimcilik ekosistemine ve  dolayısıyla topluma  ekonomik ve sosyal yönden katkıda bulunmaktadır.

Peki  ya girişimci olmak için ne gerekir?    – Girişimci olabilmek için risk almayı bilmek gerekiyor. Tutkulu olmalı ve aksiyon alabilmeyi bilmeliyiz. Heyecan yaratmak, farklı olmak gerekir. Projeler karşılıklı olarak insanların birbirini geliştirmesini sağlar. Projede yarışanlar  iş hayatına yönelik eğitimler, staj imkanları, vizyon ziyaretleri gibi çok çeşitli programlara da dahil ediliyor. Bence, geleceğin yöneticileri, liderleri ve yatırımcıları olacak üniversite öğrencilerine kendini ispatlamak için böyle bir imkân vermek çok güzel. Gençlerin heyecanını, duygularını paylaşmak onları dinleyerek anlamaya çalışmak, içlerindeki idealist, eleştirel yaklaşımları en etkin ve verimli şekilde açığa çıkarmak, gençlerle daha da yakından tanışarak onları topluma kazandırmak isteyen bir proje. Bu yazının altına yakışacak bir söz olacağını düşündüm:

‘’Binlerce kilometrelik yol bile tek bir adımla başlar’’.

**

İşte bu proje ekibinde yer alan birkaç üniversite öğrencisinin de yorumları;

“Bu Gençlikte İş Var!” projesi öğrenci konseyi ekibine 2011’de yani projenin başlangıç yılında katıldım. TÜSİAD’ın gençlik ve geleceğimiz için böyle bir projeyi başlatmak istemesi ve bunu biz öğrencilerle yürütme gayesi çok heyecan verici bir haberdi. Ülkemizde genç girişimcilere bu kadar ihtiyaç duyulduğu bir dönemde, bu istikrarlı ve amaca yönelik projede bulunduğum için gurur duyuyorum. “Bu Gençlikte İş Var!”ın kapsamının her yıl daha da genişleyeceğine ve ülke kalkınmasında, özellikle genç iş adamları yetiştirmek anlamında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

***

“Bu Gençlikte İş Var” yarışması sayesinde çalışma tarzımı, girişimciliğe bakış açımı, grup çalışmasının ne demek olduğunu kendi kendime sorgulama ve geliştirme fırsatı buldum. Biz ekip olarak bu yarışmayı hazırlamaya başlarken sadece fikirler vardı, bugün bu fikirler uygulamaya dökülüyor ve bence en önemlisi yarın: girişimcilik üzerine eğitimler verecek ve belki de teoriler geliştirecek yeni bir nesil bizleri bekliyor… Emeği geçen ve bizleri destekleyen herkese teşekkür ederim.

***

‘‘Bu Gençlikte İş Var’’ proje ekibinde olmak öncelikle çok keyifliydi. Farklı üniversiteden farklı insanlarla çalışmak projemize renk kattı.  TÜSİAD’ın genç girişimcileri desteklemesi ve proje ekiplerinin birebir iş dünyasından insanlarla buluşması hem iş dünyasının hem de öğrencilerin bakış açılarını zenginleştirdi. Deneyimi ve dinamizmi bir araya getirdi. Bu Gençlikte İş Var projesinin Türkiye’nin geleceğinde önemli bir yer tutacağına ve desteklenen projelerin hayata geçerek ekonomimize büyük katkılar sunacağına inanıyorum.

Neden sizde iyi fikirlerinizi yarıştırmayasınız?

‘’Girişimciyseniz deriniz hızla kalınlaşır ‘’ James R Cook

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir