Birisine iyilik yapın ve…

İyiliği neye göre yaparız ya da kime göre? Herkese eşit mi davranırız bu konuda? Genelde o beni daha çok sevsin diye anlatır mıyız açık açık yaptığımız iyilikleri? Yaptığımız fedakârlık gerçekten iyilik midir? Farkında mıyız, yeterince duyarlı mıyız bu konularda acaba?

Çoğumuz zaman zaman iyilik yaparız, ama ille de bunu başkalarına anlatıp, gizlice takdir edilmeyi bekleriz. İyiliğimizi bir başkasına anlatmak bize kendimizi çok düşünceli bir insan olarak hissettirdiği gibi, ne kadar iyiliksever olduğumuzu ve iyilik görmeye nedenli layık olduğumuzu da hatırlatır.

Yapılan her türlü iyilik güzeldir fakat bunu yaptıktan sonra hiç kimseye anlatmamanın çok daha büyülü yanı vardır. İnsan başkalarına bir şey verdiği zaman daima kendini iyi hisseder. Yaptığımız iyiliği başkasına anlatarak bu olumlu duyguyu sulandırmaktansa, bizde saklı kalması daha iyi bir yoldur.

Gerçekten de bir insan bir iyilik yapacağı zaman karşılık beklemeden yapmalıdır. Bunun karşılığında ödülümüz; bu davranışın bizde yaratacağı gönül sıcaklığıdır. Nasılsa başkaları için yaptığımız iyilikler elbet aynı şekilde bize geri döner. İyi iz sürer. Bir gün sahibini bulur.

*

Tabii bir de yaptığımız iyiliğin aynısını mutlaka bir başkası da bize yapmak zorunda diye düşünmemeliyiz.

‘’ İyilik yap denize at balık bilmezse Halik bilir… ‘’ sözü demek;

        İyilik yaparken fark edilme ve övülme amacı gütmemek, iyilik yaptığımız kişiden karşılık beklememeliyiz demek. Kendimiz ne bulmak istiyorsak başkalarına da onu sunmalıyız demek..

*

Gerçekten yüreği iyi olan bir insanın yapacak bir sürü işi vardır. Bu bayram, inşallah hepimiz adına ‘iyilik yapmak’ için iyi bir dönüşüm fırsatı olur.

Kısaca;

 Birisine iyilik yapın ve kimseye bundan bahsetmeyin.

Yüreğinizdeki iyiliğin , sözlerinize ve davranışlarınıza her zaman yansıması dileğiyle..

Bol renkli günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir