İş saatleri dışında çalışanlara e-mail atmak doğru mu?

Gecenin 11 ‘i oldu ve sizin aklınıza işyerinizin son projesiyle ilgili bir şey geldi öyle mi. Ve siz de yemediniz içmediniz, hemen çalışanlarınıza bir e-mail attınız. Çünkü projeyle ilgili atılması gereken adımları onlara bildirmek istediniz.

Peki bu doğru mu?

Tabii ki değil. Bunca zamandır verimlilik koçu olarak çalışan biriyim, çalışma saatleri dışında, yöneticilerin çalışanlarına gönderdiği e-maillerin yararı olduğunu görmedim.

Yani bir işe yaramıyor. Üstelik yaratıcılığa ve üretkenliğe zarar veriyor.

Her şey bir yana, bir yönetici olarak sizin kendinize bunu yapmamanız lazım. Yani iş saatleri dışında işinizle aranıza mesafe koymanızda yarar var. Niye mi?

Bir kere gerçek bir lider olmanız için her zaman taze perspektiflerle ortaya çıkmanız gerekir. Bu da ancak iş saatleri dışında işle ilgilenmemekle olabilecek bir şey.

Şu e-mail işine tekrar geri dönelim. O e-mailleri gönderdiğinizde, elemanlarınızın size hemen cevap mı yazmasını bekliyorsunuz. Yoksa o an bir fikir aklınıza geldi ve unutmadan hemen o an yollamak mı istiyorsunuz.

Bunun anlamı ne biliyor musunuz. Hiç farkında olmadan çalışanlarınızı 7-24 çalışmaya zorluyorsunuz. Bu ne sizin için, ne elemanlarınız için ne de şirketiniz için iyi bir şey değil. Haberiniz olsun. Çok olağanüstü zamanları ayırıyorum tabii.

Durumu biraz daha açalım:

1-Eğer elemanlarınız gecenin bir yarısı sizden e-mail alıyorsa, kendilerini hemen size cevap vermek zorunda hissediyorlar çünkü sizin böyle bir beklentiniz olduğunu düşünüyorlar. Öyle olmasa dahi sizi etkilemek için size cevap veriyorlar.

2-Sizin iş saatleri dışında çalışanlarınıza e-mail gönderme olasılığınız, çalışanlarınızın sürekli ellerinde telefon, aplikasyonların sağını solunu kurcalamalarına, habire sosyal medyaya girmelerine neden olur ki bu da onlarda telefon bağımlılığına yol açar.

Şimdi seçiminizi siz yapın.

KAYNAK: Maura Thomas-Harvard Business Review

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir