13.Kalite ve Başarı Sempozyumu, ”Mükemmelliğe Yolculuk”

 

BUSİAD- Kalder şubesi işbirliği ve Bura valiliği, Uludağ Üniversitesi, Uludağ ihracatçılar birliği ve AIESEC Bursa Şubesi desteğiyle bu yıl 13.organize edilen Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun açılış töreni Almira Otel’de gerçekleşti. 2 gün boyunca her oturumuna bire bir dahil olup dinleme fırsatı yakalamış olmak kariyer hayatımda uygulayacağım bir çok notlar almama fırsat verdi. Her oturumu birbirinden güzel olan panellerin benim için en dikkat çekeni ‘Eğitimde başarı’ panelinin konuşmacıları olan Cihat Şener (Eğitim Danışmanı, Yazar) , Prof. Dr. Yusuf Ulcay (UÜ, Rktör) , Işık Tüzün (Sabancı Üniversitesi, Eğitim Reformu Girişimi Direktörü V.) ,ve Doç Dr. Ömer Açıkgöz(MEB, Müsteşar Yarımcısı ) oldu.

Panelde; eğitimde kalite ve eşitlik olarak özetlenebilecek iki temel sorun alanının halen önceliklendirilmediği ve yapılan değişikliklerin çocukların kaliteli öğrenme deneyimlerini artırma potansiyelinin sınırlı olduğunun söylendiği ülkemizde ki eğitim sistemi değil de ne yazık ki eğitim sistemsizliğinden bahsedildi.

 

Eğitime mümkün olduğunca bütüncül ve alternatif bir bakış açısıyla bakmak gerektiği fikrinden yola çıkarak tasarlanan oturumda, nasıl standartlaşmış eğitim ve müfredattan sıyrılarak kişisel olarak bireylere yaklaşmamız gerektiğini, değişen ve beklentilerin her gün kat ve kat arttığı bu dünyada bireylere nasıl sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi öğreteceğimizin ipuçlarını dinledim.

 

Eğitim sisteminin sorunları, örneklerle çözümleri ve eğitim alanında fark yaratan iyi uygulama örneklerinin de yer aldığı bu oturumda Türkiye’de eğitimde “iyi”yi de görmeyi, tüm zorluklara rağmen hevesli ve yaratıcı uygulayıcılara ulaşmayı öğrenme fırsatları oluşturmayı bilmemiz gerektiğine de vurgulayarak anlatan konuşmacıları dinleyerek keyifli ve faydalı bir 2 saat geçirmiş oldum.

Bu imkanı bana tanıyan şirketime teşekkürler…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir